0216 494 07 74 @ 0533 519 24 74
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Pvc Zemin Kaplama

27 Mart 2020
342 kez görüntülendi
Pvc Zemin Kaplama

Pvc zemin kaplama nedir, ne işe yarar, yeterince kullanışlı mı bunları irdelemekle işe başlayalım. Bu tür zemin kaplamaları mekanı olduğundan daha şık göstererek ortama farklı bir hava katar. Kullanış kısmına gelecek olursak temizliği oldukça kolay olan bu döşemeler iç ve dış mekanların vazgeçilmez unsurlarından olmaktadır. Özellikle üzerinde fazla hareketin olduğu alanlarda kullanımı gün geçtikçe artmaya devam etmektedir.

  İç mekan tasarımlarında kullanılan Pvc zemin kaplama, sert yapısı ve darbelere olan direnci ile okul, hastane, spor yapılan alanlarda sıra dışı tasarımlar ile hem görsel anlamda tercih edilirken hem de çabuk yıpranmamaktadır. Bu özellikleri ile fazla talep gören kaplama çeşidine her gün yeni renk ve desenler eklenmeye devam etmektedir. Döşeme yapılacak mekânın uygun olup olmaması önceden denetlenmelidir. Etüt çalışmasının önemli olduğu bu uygulama da zeminin gösterişi bu etüt çalışmasına bağlıdır.

 Anti bakteriyel olma ve tozları içine hapsetme özelliği ile hastanelerde kullanım oranları artmakta ve sağlığın önemli olduğu vurgulanan Pvc zemin kaplama her alanda kullanılmaya uygunluk gösterir. Renk seçeneği zengin olan kaplamalar ile evlerde de kullanım olanağı sunulmuştur. Sadece taş ve parke seçeneğinden çıkartılmış olan ve farklı tasarımlarla evlerin büyüsüne renk katılan ortamlar her geçen gün artmaya devam etmektedir. Genellikle evlerde taş ve ahşap desenli tarzlar kullanılarak dikkat çekilmektedir.

PVC zemin kaplama, hem ekonomik hem de uzun süre dayanıklı bir yer döşeme çeşididir. Günümüzde en popüler döşeme işlemlerinden olan bu zemin kaplama modeli, özellikle hijyenik bir etkiye sahip oluşu ve kaydırmaz özellikleriyle tercih sebeplerindendir. Fiyat ve performans açısından da mantıklı bir tercih olan bu kaplama modeline gelin daha da yakından bakalım.

PVC NEDİR?

PVC, bir diğer adı vinil olan sentetik bir maddedir. Bu maddenin bileşenlerinde klor ve etilen bulunmakta ve bu kimyasallar işlenerek Polivinil Klorür adı da verilen PVC maddesini oluşturmaktadır. Doğal olmayan bu sentetik madde dayanıklı ve uygun fiyatlı olmasının yanı sıra antibakteriyel özellikleri de içerisinde bulundurmaktadır. Bu yüzden de başta hastane ve klinikler olmak üzere pek çok alanda tercih edilir.

Bilim insanları tarafından 1920lerde yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen bu sentetik maddenin zemin kaplama alanında kullanılmaya başlanması da bu tarihlere denk düşmektedir. Eski bir teknoloji olsa dahi bu zemin kaplama yöntemi günümüzde de hala popülerliğini korumakta ve birincil tercih sebeplerinden biri olmaktadır. PVC zemin kaplama yöntemi, ilk ortaya atıldığı tarihten günümüze kadar dayanıklılık etkisini sürdürmekte ve uygun fiyatlı olmasıyla da dikkat çekmektedir. Tüm bu sebeplerden de bu kaplama modeline ihtiyaç duyulmaktadır.

PVC ZEMİN KAPLAMA MODELİNİN ÖZELLİKLERİ

PVC zemin kaplama denildiğinde akla ilk gelen özellikler arasında dayanıklılık gelmektedir. Dayanıklılık bazlı bu modelin fiyatlandırması da diğer zemin kaplama yöntemlerine oranla oldukça uygundur. Tüm bunlar PVC modelinin başlıca tercih sebebi ve özellikleridir.

Tüm bunların yanı sıra PVC zemin kaplama hijyenik ve antibakteriyel olma özelliğine de sahiptir. Bu özelliklerden dolayı bu yöntem hemen hemen her alanda uygulanabilir ve temizlemesi de oldukça kolaydır. Ayı zamanda suya, basınca, yağlanmaya ve paslanmaya karşı da dayanıklı olan bu yöntemin başlıca tercih edildiği noktalarda trafiğin yoğun olduğu alanlar başı çekmektedir.

Tüm bu güzel özelliklerin yanında bu zemin kaplama modeli gürültüyü de absorbe ederek oldukça etkili bir model olduğunu kanıtlamaktadır. Üstelik yanmaya karşı büyük bir dirence de sahip olan PVC zemin kaplama yöntemi bu sayede uzun yıllardır tercih edilen ve popülerliğini sürdüren bir model olmaya devam edecektir.

Rulo ya da karo halinde bulunan PVC malzemeleri çeşitli renk ve desen seçeneklerine de sahip olmasıyla birlikte şık bir görünüm elde etmenize de yardımcı olmaktadır.

PVC ZEMİN KAPLAMANIN UYGULAMA AŞAMALARI

PVC zemin kaplama uygulamasında öncelikle uygulama yapılacak olan zeminin pürüzsüz ve temiz olması bekleniyor. Döşeme yapılacak alanın herhangi bir boya ya da küçük partiküller içermemesi de gerekiyor. Bu yüzden ilk iş uygulama yapılacak olan zeminin pürüzsüz ve temiz bir hale getirilmesidir.

Zemine uygulanan astar ile malzemenin yapıştırıcı kullanılarak monte edilmesi kolaylaşacaktır. Bu aşamadan sonra da yapıştırıcı uygulaması yapılır ve PVC malzeme zemine dikkatli bir biçimde aktarılmaya başlanılır. Oluşan hava kabarcıkları da yok edildikten ve yapıştırıcının kuruma payından sonra işlem tamamen son bulur ve zemin kullanılmaya hazırdır.

PVC ZEMİN KAPLAMANIN SIKLIKLA KULLANILDIĞI ALANLAR

PVC zemin kaplama genellikle hijyenik olması gereken alanların başlıca tercihidir. Bu yüzden de özellikle sağlık kuruluşlarında bu zemin kaplama metoduna gerek duyulmaktadır. Bunun yanı sıra spor salonları, okullar, eczaneler, oteller, mağazalar, kamusal binalar ve alanlar, sinema ve tiyatro salonları da bu zemin kaplama yöntemine ihtiyaç duymaktadır. Bakımı ve temizlenmesi kolay olan bu uygulamayı her yerde ve alanda aklınızda soru işareti kalmadan uygulayabilir ve uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

ZEMİN KAPLAMA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?